Prozdrowotne

4Senior

4Senior

Beschreibung der Sammlung

Meble dla seniorów


W ciągu najbliższych 20 lat ilościowy udział osób starszych, w ogóle społeczeństwa, zwiększy się o ok. 20%. Ta znacząca zmiana proporcji była inspiracją do stworzenia kolekcji mebli dedykowanych seniorom.

System mebli „4Senior” (zaprojektowany przez trzyosobowy kolektyw w składzie: Jan Godlewski, Jacek Ryń, Inez Krupa) jest przemyślaną, komplementarną odpowiedzią na wyjątkowe potrzeby osób starszych. 

Innowacyjne, niestygmatyzujące meble „4Senior” to unikatowy na rynku projekt, doskonale wpisujący się w trend starzenia się społeczeństw, szczególnie widoczny w krajach wyżej rozwiniętych.

Zarówno całą kolekcję „4Senior”, jak i poszczególne bryły, zaprojektowano z ogromną dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy detal. Dzięki temu z powodzeniem można nimi meblować nie tylko prywatne mieszkania seniorów, ale także specjalistyczne domy opieki.

Podstawowym zadaniem mebli jest pomoc w poruszaniu się oraz przystosowaniu otoczenia do potrzeb osób starszych. Meble zostały wyposażone w kółka oraz w uchwyty, które umożliwiają zmianę lokalizacji mebli bez konieczności schylania się. Uchwyty mogą być wsparciem podczas siadania oraz wstawania. 

W skład systemu wchodzą następujące bryły: łóżko pojedyncze i podwójne, dwudrzwiowa szafa ubraniowa, komoda z czterema szufladami,  szafka nocna,  stolik kawowy oraz stolik mobilny. Całość utrzymana jest w  jasnej, stonowanej kolorystyce, przełamanej mocnymi akcentami koloru czarnego. Detale mebli zostały zaokrąglone, aby nie posiadały kanciastych elementów.

 Do wykonania mebli zostało użyte lite drewno, dzięki czemu meble dobrze wpisują się w domowe otoczenie. Intencją projektantów było stworzenie mebli, które nie będę epatowały medycznym wyglądem oraz nie będą stygmatyzowały.


Łóżko „4Senior”, zarówno w wersji pojedynczej, jak i podwójnej, ma wygodną, odpowiednią dla osób starszych wysokość i przyjazne, zaoblone krawędzie. Po obu stronach wyposażono je w funkcjonalne pomocnicze uchwyty, które ułatwiają podnoszenie się i wstawanie. Uchwyty oprócz funkcji podparcia, pełnią rolę zabezpieczenia przed przypadkowym upadkiem. Z myślą o jedzeniu czy spędzaniu czasu w pozycji siedzącej, na wezgłowiu umieszczono komfortową, tapicerowaną poduszkę. Dzięki kółkom meblowym, łóżka są mobilne, co pozwala na swobodne przesuwanie ich z miejsca na miejsce, w zależności od potrzeb seniora i jego opiekunów.

Idealnym uzupełnieniem łóżek są praktyczne szafki nocne, wyposażone w jedną szufladę oraz dwie półki. Mebel został wyposażony w ranty, które ograniczają możliwość strącenia przedmiotów. 

Na szczególną uwagę zasługuje stolik kawowy, wyposażony w funkcjonalny, pomocniczy uchwyt oraz dwa kółka, co pozwala na swobodne przemieszczanie się z meblem. Całość dopełnia praktyczna, zdejmowana taca, która pomaga w przenoszeniu przedmiotów i posiłków na krótszych dystansach.

Stolik kawowy „4Senior”.


Kolejną, interesującą bryłą jest osadzony na czterech kółkach stolik mobilny. Również tę bryłę wzbogacono o pomocniczy, praktyczny uchwyt. Dwie zabudowane półki pozwalają bezpiecznie przechowywać różne niezbędne drobiazgi, które jednocześnie zawsze są w zasięgu ręki.

Szafa ubraniowa „4Senior” wyposażona została w dwa drążki ubraniowe (jeden długi na górze, na szerokość całego mebla; drugi, krótszy na dole) oraz trzy pojemne i wygodne szuflady.

Komoda „4Senior” to funkcjonalny mebel z czterema szufladami oraz praktyczną półką, zabudowaną z trzech stron, co minimalizuje ryzyko spadania postawionych i położonych na niej przedmiotów.

Projekt powstał w ramach działania nr POPW.01.04.00-20-0023/18 pn. „Wzrost pozycji konkurencyjnej TOBO Datczuk Spółka Jawna dzięki wdrożeniu zaleceń Strategii Wzorniczej”, objęty umową o dofinansowanie nr POPW.01.04.00-20-0023/18-00 z dnia 05.06.2019 r. w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa I Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działanie 1.4 Wzór na konkurencje II Etap.

Farbe

Systemkomponenten

Meble

Stolik kawowy 4SST

Stolik kawowy 4SST

Pomocnik mobilny 4SPM

Pomocnik mobilny 4SPM

Szafka nocna 4SSN

Szafka nocna 4SSN

Komoda 4SKM

Komoda 4SKM

Szafa ubraniowa 4SSU

Szafa ubraniowa 4SSU

Łóżko pojedyncze 4SL1

Łóżko pojedyncze 4SL1